okomentovat

Vánoční projev A. Zápotockého

Chtel bych dnes ve svém predvánocním projevu promluvit k tem, kterí se o Štedrém veceru nejvíce shromaždují kolem vánocních stromku: k našim detem a mládeži.

Vy, kterí dorustáte, nepozorujete ani, jak mnohé se u nás v poslední dobe zmenilo a mení. Ani legendární Vánoce nezustávají beze zmeny. Zárí sice dále vánocní stromky, cekají se dárky, ale mizí už jeslicky, které dríve bývaly nezbytným doprovodem vánocních svátku, jeslicky s malým Ježíškem musely být dríve o Vánocích v každé domácnosti, i když jsme je museli vystríhané z papíru zapíchat jen do mechu za okny.

Malý Ježíšek, ležící ve chléve na sláme vedle volka a oslíka, to byl symbol starých Vánoc. Proc? Mel pripomínat pracujícím a bedným, že chudí patrí do chléva. Když se mohl ve chléve narodit a bydlet Ježíšek, proc byste tam nemohli bydlet vy, proc by se tam nemohly rodit vaše deti?

Tak mluvili k chudým a pracujícím bohatí a mocní. Proto také v dobe kapitalistického panství, kdy bohatí vládli a chudí se dreli, pracující namnoze ve chlévech bydleli a jejich deti se tam rodily.

Doby se ale zmenily. Nastaly mnohé prevraty. Deti pracujících se již nerodí ve chlévech. I Ježíšek vyrostl a zestaral, narostly mu vousy a stává se z neho deda Mráz. Nechodí již nahý a otrhaný, je pekne oblecený v beranici a v kožichu. Nazí a otrhaní nechodí již dnes ani naši pracující a jejich deti.

Deda Mráz prijíždí k nám od východu a na cestu mu zárí také hvezdy, nejen jediná betlémská. Celá rada rudých hvezd na našich šachtách, hutích, továrnách a stavbách. Tyto rudé hvezdy hlásají radostne, že vaši tatínkové a maminky splnili na svých pracovištích úkoly ctvrtého roku první Gottwaldovy petiletky.

Cím více je techto zárivých hvezdicek, tím radostnejší budou naše svátky, které se stávají svátkem radostné oslavy splnení úkolu celorocní naší práce. Cím dusledneji je tato práce vykonána a úkoly splneny, s tím vetší nadílkou je príjezd dedy Mráze provázen.

Do Vánoc splníme závazky Stalinovi. Proto dnes k radostnému vánocnímu svátku slibme našemu osvoboditeli, príteli a uciteli soudruhu Stalinovi, slibme našemu prezidentu soudruhu Gottwaldovi všichni my, velcí i malí, že se budeme starat každý ze všech svých sil, abychom své pracovní schopnosti ve školách, závodech i kancelárích a na každém pracovním míste rozvíjeli tak, aby úkoly vytycené pro poslední rok Gottwaldovy petiletky byly do príštích Vánoc na všech pracovištích splneny.

Aby nad všemi závody, šachtami, státními statky, JZD, ve mestech i na vesnicích se rozzárily jasné rudé hvezdy splnených závazku, aby naše krásná vlast rozkvetla novými kvety splnených úkolu a plánu.

Tím zkrížíme také zlocinné plány a úmysly tech, kterí místo tvurcí práce chtejí pripravovat novou svetovou válku, aby mohli znovu zotrocit naše národy a vykoristovat lidskou práci.

Slibme si, že ubráníme mír a zachováme tak na celé zemi pokoj a klid všem lidem dobré vule!

Hodnocení: 2,98 / 1280

Ohodnotit: 1 2 3 4 5 (jako ve škole)

Nahlásit tento vtip

Podobné vtipy

Zobrazit celý vtip

význam skratek

ČSR - Češi Slováci Romové
ČSSR - Češi Slováci Spousta Romů
ČSFR - Češi…
Zobrazit celý vtip

Rusnok, Picek a Mandela

Přepis zaznamenaného dialogu mezi Rusnokem a Pickem (zdroj novinky.cz)

Zobrazit celý vtip

Oznameni o zruseni nezavislosti

Oznameni o zruseni nezavislosti
(od Johna Cleese)

Obcanum Spojenych statu…

Zasměj se doporučuje

Dovolená v Řecko
Prožijte dovolenou v řecku vyberte si na portálu dovolená řecko


Komentáře ke článku

aranžerství
Autor: host

Datum: 11.12.2013

uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuužasní

Vožit nový komentář